• baner1
  • baner2
  • baner3

organy

 

Szanowni Państwo!

Kongregacja Oratorium Św. Filipa Neri na Świętej Górze wraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera przystępuje do historycznego remontu (rekonstrukcji) organów w Bazylice Świętogórskiej. Sanktuarium na Świętej Górze od ponad 150 lat nie posiada dobrze działających organów. Obecny instrument, pierwotnie autorstwa Bernarda Zintnera z Głogowa (zbudowany w latach 1766-68) od wielu dziesięcioleci milczy i jest zniszczony, natomiast w liturgii używany jest instrument elektroniczny.

 

Udało się zdobyć dotację unijną na rekonstrukcję oryginalnych organów w ramach projektu „Przywrócenie XVIII-wiecznego dziedzictwa muzycznego Księży Filipinów”. Zamierzamy zbudować 25 głosowy instrument organowy o unikatowych walorach muzycznych dla celów zarówno liturgicznych jak i koncertowych. Autorem projektu instrumentu jest wybitnej klasy specjalista w tej dziedzinie, prof. Julian Gembalski, dziekan wydziału organów i klawesynu Akademii Muzycznej w Katowicach. Koszt instrumentu to około 1 mln zł. Oprócz samych organów, ten wielki historyczny projekt będzie obejmował także gruntowną i pierwszą w historii konserwację trzech stiukowych ołtarzy w Bazylice, rewitalizację ołtarza polowego, zagospodarowanie dla celów pielgrzymkowych ogrodów klasztornych oraz digitalizację Świętogórskich manuskryptów muzycznych. Wszystkie prace mają się zakończyć w czerwcu 2017 roku. Pozyskana dotacja na tę szeroką inwestycję w kwocie 3 mln 730 tys. zł jest niewystarczająca i potrzebny jest tzw. wkład własny w wysokości 650 tys. zł. Dlatego zwracamy się z prośbą o wsparcie naszych działań.

 

Ofiary na ten cel można przekazywać bezpośrednio na konto Kongregacji Oratorium Św. Filipa Neri na Świętej Górze (z dopiskiem „ofiara na organy”).


Numer konta bankowego BZ WBK 74 1090 1258 0000 0000 2501 4420

 

Istnieje również możliwość przekazania 1% swojego podatku na powyższy cel za pośrednictwem Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera, które posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym numer KRS: 0000248432 z dopiskiem „na organy”.

 

Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom! Niech Matka Boża wyjedna potrzebne łaski wszystkim Jej Czcicielom i wyrażającym troskę o Dom Cudów Maryi, jakim jest Święta Góra.


Wdzięczni Kustosze Sanktuarium
Księża Filipini

 

 

 

belka

 

 

 

 

Opinie prof. Juliana Gembalskiego na temat organów
i rekonstrukcji instrumentu.


organy opinia1    organy opinia2

 

belka

 


Zdjęcia organów wykonane w listopadzie 2009 r.

 

 fot. Adam Szopa NETBOX


bocznypanel swieta gora

bocznypanel plyty

bocznypanel fragmentykoncertow

bocznypanel zapowiedzi

bocznypanel manuskrypty
bocznypanel 1procent

palestrina

© Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera | Kontakt