• baner1
  • baner2
  • baner3

 

Tomasz KrzysicaUtwory na fortepian oraz pieśni Alfonsa Szczerbińskiego czekały na swoje odkrycie przez pół wieku. Urodzony w Gostyniu w 1858 roku muzyk i kompozytor pozostawił po sobie spory dorobek artystyczny. Po jego śmierci w 1895 roku siostra Maria Szczerbińska ocaliła kilkadziesiąt utworów ofiarowując je księżom filipinom na Świętej Górze.

Bliskie kontakty Marii z filipinami wynikały z faktu, że od 1945 do 1948 roku oraz od 1955 do 1958 roku superiorem na Świętej Górze był brat Marii, ksiądz Stanisław Szczerbiński, również rozmiłowany w muzyce swojego stryja Alfonsa. Maria Szczerbińska, przechowując pamiątki po kompozytorze, pielęgnowała wielkie marzenie, by w przyszłości w Gostyniu utworzyć muzeum poświęcone kompozytorowi.

 


Na początku 2012 roku w pałacu księcia Antoniego Radziwiłła w Antoninie po raz pierwszy nagrano wszystkie kompozycje A. Szczerbińskiego. Miejsce, w którym niegdyś bywał Fryderyk Chopin dziś przyciąga artystów z całego świata. Christopher Alvarez, młody francuski pianista, kompozytor i muzykolog dostrzegł niezwykłe walory muzyki Szczerbińskiego przeglądając materiały z Festiwalu Musica Sacromontana. Przez pół roku z entuzjazmem przygotowywał się do nagrań.

Jego kompozycje w swej formie możemy porównać do Beethovena, jednak w pięknych, długich frazach muzycznych jest bliski romantykom, na przykład Chopinowi. W prostej na pierwszy rzut oka muzyce, gdy się zagłębić odnajdziemy wielką konstrukcję dającą pianiście duże możliwości – mówi Alvarez.

Znany gostyńskiej publiczności z festiwali tenor Tomasz Krzysica równocześnie, przy udziale francuskiego pianisty zarejestrował dziesięć pieśni A. Szczerbińskiego do wierszy m. in. Fridricha von Mattissona, Michała Bałuckiego czy Adama Asnyka.

To wspaniała muzyka późnego romantyzmu budząca skojarzenia z pieśniami Schuberta i Schumana. Czasami Szczerbiński używając między zwrotkami wirtuozowskich łączników upodabnia się do Chopina, którego dobry duch unosi się nad tym wspaniałym przedsięwzięciem – mówi T. Krzysica.

Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej planuje koncert promujący płytę z utworami A. Szczerbińskiego podczas zbliżającego się VII Festiwalu Musica Sacromontana.




WOJCIECH CZEMPLIK
gazeta

Nr 4, z dnia 27 stycznia 2012 r.
Fot. Karol Kaspersk

 


bocznypanel swieta gora

bocznypanel plyty

bocznypanel fragmentykoncertow

bocznypanel manuskrypty
bocznypanel 1procent

palestrina

© Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera | Kontakt