Pokazy, występy artystyczne, wystawy ekologiczno-edukacyjne, konkursy z nagrodami i inne plenerowe atrakcje dla całych rodzin, a wieczorem duża dawka muzyki klasycznej już w kościelnych murach – takie atrakcje szykują „zeidlerowcy” na kolejny majowy Eko-Festyn na podgostyńskiej Świętej Górze. Trwa uzgadnianie szczegółów i… poszukiwanie sponsorów.
Impreza zaplanowana jest na sobotę 1 maja – w dzień świętego Józefa. Prowadzone są jeszcze rozmowy, bo – jak podkreślają organizatorzy – w dobie kryzysu trudniej o wsparcie, niż w latach poprzednich. Ale impreza będzie!
Nim rozpocznie się majówka, w samo południe w bazylice odprawiona zostanie msza z udziałem zespołu grającego na rogach. Po modlitwie w intencji pracowników Nadleśnictwa Piaski i miłośników przyrody, planowana jest parada powozów konnych i przejazdy bryczkami. Będą też liczne koncerty zespołów muzycznych działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach, który – podobnie jak Nadleśnictwo Piaski – jest współorganizatorem festynu firmowanego przez Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera.
Artysta Henryk Grudzień będzie rzeźbił będzie piłą motorową postać pochodzącego ze Smogorzewa poety Kaspra Miaskowskiego.
-- Największą atrakcją podczas tej części festynu, która trwać będzie w klasztornych ogrodach, będzie występ najmłodszego i najlepszego perkusisty świata Igora Faleckiego z zespołem. Z pewnością da on wielki pokaz swoich umiejętności. W celu uatrakcyjnienia, w jednym utworze dołączy krobski zespół Dramoholic. Będzie to wówczas występ na 9 zestawów perkusyjnych, przy czym liderem będzie 8-letni geniusz – ujawnia Wojciech Czemplik. – Ciekawy i bardzo widowiskowy będzie też aeromusical. Roman Szmit będzie wykonywał do muzyki akrobacje powietrzne zdalnie sterowanym samolocikiem.
Jeśli znajdą się sponsorzy, będzie można skosztować gulasz dożów weneckich, który przygotowywany będzie w olbrzymim kotle.
-- Pomimo tego, że tegoroczny festyn będzie nawet tańszy od poprzednich, coraz trudniej jest zebrać nam pieniądze, bo czasy są ciężkie. Jesteśmy na etapie rozmów i składania obietnic przez różne firmy i instytucje – dodaje W. Czemplik.
Wieczorna część festynu, na którą organizatorzy zapraszają do barokowego wnętrza bazyliki, oparta będzie na motywie weneckim. Koncert nosił będzie tytuł „Wenecka muzyczna noc na Świętej Górze”.
-- Bazylika świętogórska jest kopią kościoła Santa Maria della Salute w Wenecji. Chcemy przenieść aurę i atmosferę osiemnastowiecznej Wenecji na Świętą Górę. Będzie wenecka muzyka, ruch sceniczny, piękne weneckie kostiumy, fragment dekoracji weneckiej na scenie . Będzie to wieczór, który będzie dominował w najpiękniejsze i najsłynniejsze włoskie arie operowe rodem z Wenecji – zdradza W. Czemplik.
Wystąpią artyści Teatru Wielkiego i Opery Kameralnej w Warszawie oraz Kwartet Smyczkowy Teatru Muzycznego „Capitol” z Wrocławia. Usłyszymy koncert na gitarę i smyczki Antonio Vivaldiego, a także Wariacje na temat Karnawału Weneckiego Niccolo Paganiniego.
AGNIESZKA JAKUBOWSKA
Nr 8, z dnia 26 lutego 2010 r.