• baner1
  • baner2
  • baner3

fryderyk 1 10Delegacja Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej na koncercie w Bazylice oo. Salezjanów w Warszawie
[kliknij na zdjęcie aby powiększyć]

Obejrzyj dyplomy:
fryderyk 2 10 fryderyk 3 10

W poniedziałek 19 kwietnia ogłoszono laureatów tegorocznych „Fryderyków” – nagród Polskiej Akademii Fonograficznej za wydawnictwa płytowe, które ukazały się w ubiegłym roku. Wśród nominowanych w kategorii muzyka chóralna i oratoryjna znalazł się album dwupłytowy „Musica Sacromontana”, zarejestrowany podczas festiwalu na Świętej Górze w roku 2008, a wydany wiosną 2009 r. z dedykacją dla mieszkańców Gostynia w rocznicę 730-lecia lokacji miasta. Przed dwoma laty statuetkę otrzymała płyta z utworami z pierwszej edycji festiwalu. Tym razem jednak albumowi świętogórskiemu nie przyznano „Fryderyka”. Statuetkę otrzymał album pt. „Missa Pro Pace, Missa Stella Maris” z muzyką Feliksa Nowowiejskiego w wykonaniu Olsztyńskiego Chóru Kameralnego „Collegium Musicum” i Orkiestry Symfonicznej Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie.
W związku z tragicznymi wydarzeniami z 10 kwietnia, organizatorzy zdecydowali, że zamiast tradycyjnej gali, 19 kwietnia w Bazylice oo. Salezjanów w Warszawie odbędzie się symboliczny koncert „Fryderyk 2010. Artyści w hołdzie ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku”. Koncert transmitowała telewizyjna „Jedynka”.


Album dedykowany Gostyniowi firmowany jest przez Polskie Radio, gostyńską firmę poligraficzną Netbox i Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera. Na płytach zarejestrowanych podczas festiwalu na Świętej Górze w roku 2008, składających się na nominowany album, znalazły się utwory gostyńskich kompozytorów Józefa Zeidlera i Maksymiliana Koperskiego w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej, Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, a także Chóru Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II oraz solistów. Reżyserem nagrań był Łukasz Kurzawski z Radia Merkury w Poznaniu.

HANNA FIBNER
gazeta
Nr 16, z dnia 23 kwietnia 2010 r.

 


bocznypanel swieta gora

bocznypanel plyty

bocznypanel fragmentykoncertow

bocznypanel manuskrypty
bocznypanel 1procent

palestrina

© Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera | Kontakt