• baner1
  • baner2
  • baner3

6493 zł ofiarowali uczestnicy Świątecznego Koncertu Charytatywnego na pomoc dla Adasia, 19-miesięcznego chłopca z Bodzewa, podopiecznego PCPR w Gostyniu, który urodził się z zamartwicą i choruje na dziecięce porażenie mózgowe z neurologicznym problemem przełyku.


W niedzielę 20 grudnia 2009 r. aula gostyńskiego liceum wypełniła się melomanami, którzy przyszli, by uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu, jakim było reaktywowanie tradycji dziewiętnastowiecznych koncertów „na korzyść ubogich”. 150 lat temu Maksymilian Koperski, ówczesny dyrektor muzyczny „przy kościele XX. Filipinów pod Gostyniem”, wraz ze swoją 8-letnią siostrzenicą występował w Gostyniu i w Środzie Wlkp., grając dla potrzebujących. Po półtora wieku tę szlachetną i piękną tradycję przypomnieli organizatorzy Świątecznego Koncertu Charytatywnego dla Adasia: Stowarzyszenie „Dziecko”, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu i Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. J. Zeidlera. Słuchaczom koncertu przedstawił tę idę wskrzeszenia tradycji Wojciech Czemplik ze Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej.


Koncert poprzedziła aukcja. Sprzedano: dwutomowy album „Rozmowy lusławickie” z Krzysztofem Pendereckim wraz z jego dedykacją za 350 zł; tomik poezji Seamusa Heaneya z autografem tego irlandzkiego noblisty za 400 zł; miniaturę pędzla Andrzeja Opalińskiego za 250 zł; reprodukcję manuskryptu pochodzącego z 1787 r. „Litania do Matki Boskiej” Józefa Zeidlera (partia I skrzypiec) za 500 zł; box DVD z zarejestrowanymi 4 tegorocznymi koncertami „Musica Sacromontana” za 150 zł; a także zestaw płyt CD z poprzednich festiwali za 300 zł. Do zestawów dołączone będą przepiękne kalendarze ze zdjęciami z IV Festiwalu Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana. Sprzedano też za 380 zł zestaw płyt muzyki popularnej. Najwyższą kwotę uzyskano za 12-płytowy box „Historia polskiego jazzu”, który sprzedano za 600 zł. Łącznie z aukcji uzyskano 2930 zł. Dodatkowo uczestnicy koncertu ofiarowali po jego zakończeniu 2013 zł w formie datków wrzucanych do puszek. A na specjalne konto Stowarzyszenia „Dziecko”, poświęcone wspieraniu Adasia i jego rodziców wpłynęło w dniach poprzedzających koncert 1550 zł. Łącznie zebrano 6493 zł!


Koncert rozpoczęło trzema utworami Trio im. Maksymiliana Koperskiego w składzie Martyna Szymkiewicz, Wojciech Czemplik i Krzysztof Szymkiewicz. Muzycy sięgnęli po utwory z teki „Ulubione tańce Maksymiliana Koperskiego”, przypominając w ten sposób, że sam Koperski był twórcą tradycji koncertów charytatywnych.


Kolejnym nawiązaniem do tradycji był występ dziecka. Zagrała utalentowana i utytułowana jedenastoletnia pianistka Rozalia Kierc. Występ został przyjęty owacyjnie.
Główną część koncertu wypełnił występ wirtuoza skrzypiec Wiktora Kuzniecowa, któremu towarzyszyła na fortepianie Katarzyna Kaczorowska. Popis został nagrodzony oklaskami na stojąco. Wzruszony artysta zagrał dwa bisy.


Do tych, którzy z różnych względów nie mogli uczestniczyć w tym wspaniałym koncercie, apelujemy: Pomóżmy Adasiowi! Okażmy serce! Wpłaty można dokonać na konto Stowarzyszenia “Dziecko” z dopiskiem: „Dla Adasia”, numer konta: 76 1370 1327 0000 1706 4271 1702.
Obecnie na koncie „Dla Adasia” jest już 16.134 zł!


Patronat medialny nad koncertem sprawowały: Nowa Gazeta Gostyńska, Nowa Telewizja Gostyń, Panorama Leszczyńska, Radio Elka, Życie Gostynia oraz Gostyńskie ABC.


 

MIROSŁAW SOBKOWIAK


 

Relacja Nowej Telewizji Gostyń ze Świątecznego Koncertu Charytatywneg
Zdjęcia z koncertu w Galerii

 

 


bocznypanel swieta gora

bocznypanel plyty

bocznypanel fragmentykoncertow

bocznypanel manuskrypty
bocznypanel 1procent

palestrina

© Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera | Kontakt