• baner1
  • baner2
  • baner3

gosspel inne1Na dwie godziny aula Świętogórskiego Domu im. Sługi Bożego ks. Wawrzyńca Kuśniaka zamieniła się w sobotę 14 kwietnia w amerykański klub. Tak podsumował koncert Magdy Piskorczyk z zespołem ks. Jakub Przybylski, prefekt muzyki gostyńskich filipinów. Oświetleni dyskretnym światłem kolorowych reflektorów muzycy tętnili głównie bluesowymi rytmami. Wielkanocny koncert poświęcony był pamięci Mahalii Jackson, Amerykanki uznawanej za najwybitniejszą interpretatorkę pieśni gospel.
Gospel oznacza dobrą nowinę o zbawieniu w Chrystusie. Głosić ją można na różne sposoby - od konserwatywnego po awangardowy.


Ten zaprezentowany przez muzycznych gości na Świętej Górze trzeba


określić jako klasyczny, choć atmosferę, stwarzaną zwłaszcza przez wokalistkę, łatwiej przyrównać do klubowej niż do kojarzonej z panującą w przykościelnej świetlicy. Klasyczny był bowiem repertuar, zaś wykonanie - brawurowe.
Udało się artystce nawiązać kontakt z publicznością, co sztuką było o tyle niełatwą, że w auli zasiedli ludzie w wieku od lat 7 do 77 - w przybliżeniu. Rytm wybijali oklaskami lub nogami niemal wszyscy, znaczna część co rusz unosiła się z krzeseł, niektórzy podskakiwali


i próbowali tańczyć. A gdzieś tam w mroku sali, w rejonie 40 rzędu, regularnie pojawiała się liderka i sprawdzała, czy wszyscy się dobrze bawią.
Bawili się najwyraźniej całkiem przyzwoicie, skoro wymusili trzykrotne bisy, a na zakończenie ks. Jakub publicznie wycałował wokalistkę, wzbudzając entuzjastyczną reakcję publiczności. Był to jednak ostatni akcent dwugodzinnego recitalu.
Muzyczny wieczór poprzedziło uroczyste podziękowanie, jakie organizatorzy - Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera - przekazali na ręce osób prywatnych i przedstawicieli instytucji, które pomogły przy wydaniu płyty dokumentującej ubiegłoroczny festiwal zeidlerowski.


Wspomniano też o przygotowaniach do kolejnego festiwalu zaplanowano go na 28-30 września oraz 6 i 7 października br. Ma być jeszcze więcej muzyki wyłącznie w najlepszym wykonaniu. I znów melomani odkryją tajemnice świętogórskich archiwów.


Zdjęcia z koncertu wykonane przez Sebastiana Frosta dostępne są w GALERII

gosspel inne2d  gosspel inne3d


Wycieczki Magdy do publiczności - przepis na żywą reakcję widzów oraz podziękowania
i upominki dla tych, którzy wsparli edycję festiwalowego albumu.


fot. i tekst Maciej Kretkowski
Nowa Gazeta Gostyńska
Nr 16/2007 z 22 kwietnia 2007r.

news koncerty 30 03


bocznypanel swieta gora

bocznypanel plyty

bocznypanel fragmentykoncertow

bocznypanel manuskrypty
bocznypanel 1procent

palestrina

© Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera | Kontakt