Świątecznie ale i wesoło upłynął wieczór w miniona niedzielę w refektarzu Klasztoru na Świętej Górze pod Gostyniem. Zespół Folklorystyczny Ziemi Sieniawskiej z Śieniawy zaśpiewał piękne kresowe kolędy i piosenki. Były też muzyczne niespodzianki i wspólne kolędowanie.
Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera po raz kolejny zorganizowało wspólne kolędowanie. Tym razem w atmosferze kolęd kresowych z Kazachstanu, Wilna i Lwowa.
_ Każdy czas ma swoją muzykę, a muzyka Bożego Narodzenie jest najcieplejsza i najchętniej przez nas śpiewana _ podkreślił Krzysztof Fekecz, prezes Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej. _ Dla mnie osobiście to ogromne przeżycie, bo śpiewana będzie kolęda kresowa, a mój tato pochodzi z Wilna.
Członkowie Stowarzyszenia przygotowali i osobiście serwowali cząstkę kresowej wigilii: kutię, w Wielkopolsce potrawę niemal nieznaną. Na kresach Polski bez tej potrawy nie mogła się odbyć żadna wigilia. A, że za oknem śnieg i mróz, był też kresowy grzaniec.
Gdy Zespół Folklorystyczny Ziemi Sieniawskiej zaśpiewał kolędy kresowe, w refektarzu zrobiło się radośnie, a potem i wesoło, bo panie, którym przygrywała kapela, wykonały też wspaniałe kresowe piosenki. A w rytm walca wileńskiego „porwały” do tańca prezesa Stowarzyszenia.
Niespodziankę przygotował także Wojtek Czemplik, który wraz z przyjaciółmi wykonał kolędę ze zbiorów świętogórskich, do której tekst napisał prof. Stanisław Helsztyński, znany gostynianin. Piękną kolędę, do słów ks. Tadeusza Nagela, zmarłego trzy lata temu kapłana Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri, zaśpiewał solo superior świętogórski, ksiądz Marek Dudek.
A potem już wszyscy razem, uczestnicy spotkania, zespół folklorystyczny, członkowie Stowarzyszenia oraz księża, śpiewali piękne polskie kolędy.
_Chociaż czas Bożego Narodzenia już minął, życzę wszystkim by ta atmosfera świąt, którą w sobie nosimy, pozostała jak najdłużej. By to ciepło i światło, jakie bije od Nowonarodzonego, pozostało w nas. Życzę wszystkim tego światła w codzienności, byśmy nie błądzili, byśmy w różnych trudnych sytuacjach pamiętali, że nie ma sytuacji beznadziejnych _ powiedział ks. Marek Dudek, superior świętogórski.
Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej przygotowuje już kolejne spotkania. 28 lutego, w okresie Wielkiego Postu, w bazylice odbędzie się spektakl słowno – muzyczny, w którym wystąpi aktor Olgierd Łukaszewicz. Towarzyszyć mu będzie Kapela Świętogórska. Na Wielkanoc będzie kolejne oratorium w refektarzu, a 1 maja ekofestyn na Świętej Górze, tym razem w nawiązaniu do weneckiego pierwowzoru bazyliki. Choć szczegółów jeszcze nie zdradzono, wiadomo, że mają być weneckie stroje i muzyka. Na przełomie września i października tradycyjnie już odbędzie się Festiwal Muzyki Oratoryjnej „Musica Sacromontana”.
_ Naszym zamysłem jest też, aby zrekonstruować organy na Świętej Górze _ przyznał ks. Jakub Przybylski, dyrektor Festiwalu. _ Dlatego pilnie poszukujemy sponsorów. Gdyby organy zagrały za kilka lat, byłoby wspaniale. Na ich renowację potrzeba około milion złotych.
Inicjatywy Stowarzyszenia, które działa od kilku lat na rzecz kultury i zachowania dziedzictwa narodowego, można wesprzeć przekazując 1 procent podatku. Należy go wpłacić na rzecz Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera nr KRS:00000248432.
Elżbieta Curyk-Sierszulska
Zdjęcia z Kolędy Kresowej w Galerii
Relacja z Kolędy Kresowej Nowej Telewizji Gostyń
{wmv}ntvgostyn_koleda_kresowa{/wmv}