• baner1
  • baner2
  • baner3

Jesień to czas na jazz. Ruszają festiwale, koncerty, a u nas Świętogórskie Zaduszki Jazzowe. To już trzecie spotkanie z jazzem w bazylice. W poprzednich edycjach zagrał dwukrotnie Maciej Fortuna ze swoim zespołem. Ten młody bardzo utalentowany muzyk wystąpił po raz pierwszy w bazylice 11 listopada 2009 roku. W ramach jesiennej trasy koncertowej przyjechał z polsko-amerykańską formacją Frank Parker & Maciej Fortuna Project.

Rok później z Kwintetem Macieja Fortuny przyjechał amerykański saksofonista Mack Goldsbury. Koncert był ciekawym zderzeniem polskiego młodego pokolenia muzyków jazzowych i reprezentantów starszej generacji jazzmanów z USA. Warto zaznaczyć, że w tym składzie, pod nazwą Mack Goldsbury & The Polish Connection, muzycy nagrali dwie płyty.

Maciej Fortuna to obecnie jeden z najwyżej notowanych muzyków jazzowych młodego pokolenia. Debiutancka płyta Fortuny otrzymała nominacje do nagrody Fryderyki 2011. W ankiecie prestiżowego pisma „Jazz Forum” za ubiegły rok, został uznany po raz drugi z rzędu Nową Nadzieją. W kategorii Najlepszy Trębacz, zajął piąte miejsce, a wyprzedzała go „stara gwardia”, z gigantem polskiego jazzu, Tomaszem Stańką na czele.

Wybór tegorocznego spotkania z jazzem w bazylice nie był przypadkowy. W ubiegłorocznym „Jazz Forum” ukazał się artykuł o rewelacyjnym, młodym kwartecie smyczkowym Atom String Quartet. Paweł Brodowski, uznany krytyk muzyczny, jednocześnie odkrywca tej fenomenalnej grupy, przeprowadził pewnego rodzaju spowiedź muzyczną z członkami ASQ. Rzadko kiedy debiutantom poświęca się tyle miejsca – rozmowa z zespołem znalazła się na sześciu stronach, a zdjęcie grupy zamieszczono na okładce czerwcowego „Jazz Forum”. Do pisma prenumeratorzy otrzymali debiutancką płytę ASQ, nagrodzoną Fryderykiem 2012 za debiut fonograficzny. Wszystko to zachęciło mnie do jak najszybszego spotkania z zespołem. Okazją był poznański festiwal jazzowy Enter Music Festival, którego dyrektorem jest Leszek Możdżer. Koncert zrobił na mnie niesamowite wrażenie i postanowiłem muzyków zaprosić do Gostynia.

Pomimo chłodnej jesiennej aury w Gostyniu, muzycy zostali bardzo gorąco przyjęci przez liczną publiczność zgromadzoną w bazylice. Zagrali głównie autorskie kompozycje, pochodzące z ich dwóch płyt. Ich muzyka to rozmaite style jazzu, ale także rytmy latynoskie, folklor irlandzki, melodie hiszpańskie oraz motywy z różnych regionów Polski. Dzięki temu, że mają bardzo dobre, klasyczne wykształcenie, wszystko w ich wykonaniu jest klarowne i czyste. Są znakomicie zgrani, a na koncertach wywierają jeszcze większe wrażenie. Zagrane przez ASQ utwory Krzysztofa Komedy, a wśród nich kołysanka „Dziecko Rosemary” przypomniały o zaduszkowym charakterze koncertu.

Po raz trzeci pięknie o jazzie przed koncertem mówił Jerzy Wojciechowski, organizator i dyrektor koncertów Jazz w Muzeum w Ostrowie Wielkopolskim.


Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera. Organizatorzy dziękują sponsorom, którymi byli SKOK Wielkopolska oraz Stowarzyszenie Poznań 2000.

Leszek Jankowski


bocznypanel swieta gora

bocznypanel plyty

bocznypanel fragmentykoncertow

bocznypanel manuskrypty
bocznypanel 1procent

palestrina

© Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera | Kontakt